Czym jest pożyczka na utworzenie stanowiska pracy?
Pożyczkę na utworzenie stanowiska pracy może otrzymać: producent rolny, zatrudniający w okresie ostatnich sześciu miesięcy co najmniej jednego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy.
 
Na stanowisku utworzonym dzięki pożyczce może zostać zatrudniona osoba bezrobotna, opiekun osoby niepełnosprawnej, a także osoba powracająca z zagranicy.
W jakiej wysokości środki można otrzymać?
Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy może być przyznana w wysokości nie wyższej niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Podstawą oprocentowania pożyczki jest stopa redyskonta weksli w wysokości 0,25 stopy.
Okres spłaty pożyczki wynosi maksymalnie 3 lata.
Co należy zrobić, aby otrzymać pożyczkę na utworzenie stanowiska pracy?
Podmiot ubiegający się o pożyczkę na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego/ opiekuna składa odpowiedni wniosek u pośrednika finansowego działającego w ramach danego regionu kraju, terytorialnie właściwego ze względu na miejsce, w którym tworzone będzie stanowisko pracy.

Do wniosku załącza się m.in. kosztorys tworzonego stanowiska pracy, proponowaną formę zabezpieczenia środków.

Szczegółowe informacje dotyczące pośredników finansowych udzielających pożyczek są dostępne na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego w opisie programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie II": www.wsparciewstarcie.bgk.pl.

Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy udzielana jest na podstawie umowy zawartej pomiędzy wnioskodawcą i pośrednikiem finansowym.

Wsparcie w formie pożyczki stanowi pomoc de minimis i jest udzielane zgodnie z warunkami dopuszczalności tej pomocy.
Obowiązki wynikające z umowy o pożyczkę na utworzenie stanowiska pracy.
Do podstawowych obowiązków podmiotu, który otrzymał pożyczkę na utworzenie stanowiska należy: Konsekwencje nieutrzymania zatrudnienia bezrobotnego/opiekuna lub nieutrzymania utworzonego stanowiska pracy przez wymagany okres:  
Szczególne (bardziej elastyczne) warunki przyznania i realizacji pożyczki na utworzenie stanowiska pracy przysługują: Kto może ubiegać się o umorzenie pożyczki na utworzenie stanowiska pracy?
O umorzenie pożyczki na utworzenie stanowiska pracy może ubiegać się pożyczkobiorca korzystający jednocześnie z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej i pożyczki na utworzenie pierwszego stanowiska pracy, na którym zatrudniony jest bezrobotny skierowany przez powiatowy urząd pracy.
Wniosek o umorzenie pozostałej do spłaty pożyczki na utworzenie stanowiska pracy można złożyć po upływie co najmniej 12 miesięcy zatrudnienia skierowanego bezrobotnego. Kwota podlegająca umorzeniu nie może przekroczyć kwoty pozostałej do spłaty pożyczki na utworzenie pierwszego stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego wraz z należnymi odsetkami.
 
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy -
Pracownicy  Centrum  Aktywizacji  Zawodowej.
logo Centrum Aktywizacji Zawodowej CAZ