Czym jest refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy?
Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy to pomoc finansowa udzielana przez powiatowy urząd pracy w związku z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy i zatrudnieniem na tym stanowisku skierowanego bezrobotnego lub skierowanego niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej opiekuna osoby niepełnosprawnej przez okres 24 miesięcy.
Kto może otrzymać refundację?
Refundację może otrzymać: W jakiej wysokości środki można otrzymać?
Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy może być przyznana
w wysokości nie wyższej niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia. W roku bieżącym  max.  kwota  refundacji wynosi  20 tys. zł. na jedno stanowisko pracy.
Co należy zrobić, aby otrzymać refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy?
Podmiot ubiegający się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego/skierowanego opiekuna składa odpowiedni wniosek
w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na swoją siedzibę lub ze względu na miejsce wykonywania pracy przez skierowanego bezrobotnego/skierowanego opiekuna.

Wniosek o refundację może być uwzględniony, jeżeli jest kompletny i prawidłowo sporządzony, a urząd pracy dysponuje środkami na jego sfinansowanie.
Pracodawca w ciągu 30 dni od złożenia wniosku i jego weryfikacji dokonanej przez urząd pracy otrzymuje informację o decyzji w sprawie przyznania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy. Jeśli decyzja jest pozytywna urząd pracy w imieniu starosty zawiera z pracodawcą umowę o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy dla skierowanych bezrobotnych/opiekunów. Pracodawca natomiast w ramach  tej umowy zobowiązany jest do zatrudnienia skierowanych osób bezrobotnych/ opiekunów  w oparciu
o umowę o pracę przez okres 24 miesięcy.
Refundacja stanowi pomoc de minimis i jest udzielana zgodnie z warunkami dopuszczalności tej pomocy.
Pracodawca - beneficjent pomocy w rozumieniu  ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r.
o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 362, z późn. zm.)
 do wniosku zobowiązany jest  dołączyć zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie określonym w art. 37 tej ustawy oraz informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a powołanej wyżej ustawy, przedkładane na wymaganym formularzu. Limit pomocy de minimis stanowi równowartość 200 tys. euro w okresie trzech kolejnych lat obrotowych.

Uwaga: Przed złożeniem wniosku o refundację, należy zapoznać się z obowiązującym Regulaminem  udzielania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy
i przyznania spółdzielni socjalnej jednorazowo środków na utworzenie stanowiska
zamieszczonym na stronie internetowej urzędu pracy.
 
 

Obowiązki wynikające z umowy o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy
Środki są przekazywane pracodawcy po: Do podstawowych obowiązków podmiotu, który otrzymał refundację należy: Szczególne (bardziej elastyczne) warunki przyznania i realizacji refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy przysługują:  
 
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy -
Pracownicy  Centrum  Aktywizacji  Zawodowej.
Logo Centrum Aktywizacji Zawodowej CAZ