O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wnioskować pracodawcy posiadający siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności w powiecie biłgorajskim, potwierdzone odpowiednim dokumentem (w takim przypadku pracodawca może ubiegać się o przyznanie środków wyłącznie na kształcenie pracowników zatrudnionych na terenie powiatu biłgorajskiego).
- PRIORYTETY MRiPS
Działania wydatkowane ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2024 roku finansowane są zgodnie z następującymi priorytetami ustalonymi przez Ministra Rodziny
i Polityki Społecznej:
Priorytet 1 Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem
w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy
Przez „nowe procesy, technologie czy narzędzia pracy" w niniejszym priorytecie należy rozumieć procesy, technologie, maszyny czy rozwiązania nowe dla wnioskodawcy a nie dla całego rynku. Przykładowo maszyna istniejąca na rynku od bardzo wielu lat, ale niewykorzystywana do tej pory w firmie wnioskodawcy, jest w jego przypadku „nową technologią czy narzędziem pracy". Pod pojęciem procesów należy rozumieć zaś serię powiązanych ze sobą działań lub zadań, które rozwiązują problem lub prowadzą do osiągnięcia określonego efektu. Przykładowymi kategoriami procesów biznesowych są: proces zarządczy (który kieruje działaniem systemu, np. zarządzanie przedsiębiorstwem lub zarządzanie strategiczne), proces operacyjny (który dotyczy istoty biznesu i źródła wartości dodanej, np. zaopatrzenie, produkcja, marketing, sprzedaż), proces pomocniczy (który wspiera procesy główne, np. księgowość, rekrutacja, wsparcie techniczne) - https://www.gov.pl/web/popcwsparcie/zarzadzanie-procesami-biznesowymi-bpm
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź zostały/będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/planowanymi do wprowadzenia zmianami.
Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu można objąć jedynie osobę, która
w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy lub która wymaga nabycia nowych kompetencji niezbędnych do wykonywania pracy w związku z wdrożeniem nowego procesu.
Priorytet 2 Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych
Zawody deficytowe – zarówno dla powiatu biłgorajskiego, jak też dla województwa lubelskiego identyfikowane są na podstawie BAROMETRU ZAWODÓW 2024 znajdującego się na stronie http://barometrzawodow.pl/.
W 2024r. zawody deficytowe w powiecie biłgorajskim to:
- elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy;
- kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych;
- krawcy i pracownicy produkcji odzieży;
- lekarze;
- monterzy instalacji budowlanych;
- murarze i tynkarze;
- nauczyciele praktycznej nauki zawodu;
- nauczyciele przedmiotów zawodowych;
- operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych;
- piekarze;
- pielęgniarki i położne;
- psycholodzy i psychoterapeuci;
- spawacze.
- elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy;
- fizjoterapeuci i masażyści;
- kierowcy autobusów;
- kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych;
- krawcy i pracownicy produkcji odzieży;
- lekarze;
- magazynierzy;
- mechanicy pojazdów samochodowych;
- monterzy instalacji budowlanych;
- nauczyciele praktycznej nauki zawodu;
- nauczyciele przedmiotów zawodowych;
- nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych;
- operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych;
- operatorzy obrabiarek skrawających;
- opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej;
- piekarze;
- pielęgniarki i położne;
- pracownicy ds. rachunkowości i księgowości;
- psycholodzy i psychoterapeuci;
- samodzielni księgowi;
- spawacze.
Przy naborze wniosków pod uwagę brane będą zawody zidentyfikowane jako deficytowe w Powiecie Biłgorajskim oraz Województwie Lubelskim.
Priorytet 3 Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych
Przyjęty zapis priorytetu pozwala na sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Priorytet adresowany jest do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Dostępność do priorytetu nie jest warunkowana powodem przerwy w pracy tj. nie jest istotne czy był to urlop macierzyński, wychowawczy czy zwolnienie na opiekę nad dzieckiem. Nie ma również znaczenia długość przerwy w pracy jak również to, czy jest to powrót do pracodawcy sprzed przerwy czy zatrudnienie u nowego pracodawcy.
Priorytet adresowany jest także do osób, które mają na utrzymaniu rodziny 3+ bądź są członkami takich rodzin, ma na celu zachęcić te osoby do inwestowania we własne umiejętności
i kompetencje, a przez to dać im szanse na utrzymanie miejsca pracy.
Z dofinansowania w ramach priorytetu mogą skorzystać członkowie rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania - dotyczy to zarówno rodziców i ich małżonków, jak
i pracujących dzieci pozostających z nimi w jednym gospodarstwie domowym.
Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka. Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także dzieciom:
✓ w wieku do 18. roku życia,
✓ w wieku do 25. roku życia – w przypadku dzieci uczących się w szkole lub szkole wyższej,
✓bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, ale tylko w przypadku, gdy w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe warunki.
Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny nie przysługuje rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, chyba że sąd nie pozbawił go władzy rodzicielskiej lub jej nie ograniczył przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej
w stosunku do co najmniej trojga dzieci, prawo to nie przysługuje również rodzicowi zastępczemu lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, w przypadku gdy sąd orzekł o odebraniu im dzieci z uwagi na niewłaściwe sprawowanie pieczy zastępczej. Karta jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie. Prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, który jest:
✓ osobą posiadającą obywatelstwo polskie, mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
✓ cudzoziemcem mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielony w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 oraz art. 186 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2023 r. poz. 519, z późn. zm.), lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeżeli zamieszkuje z członkami rodziny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
✓ mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom jego rodziny w rozumieniu art. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz.U. z 2021 r. poz. 1697, z późn. zm.), posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Warunki - powrotu na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz bycia członkiem rodziny wielodzietnej - nie muszą być spełniane łącznie.
Priorytet 4 Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych
Składając stosowny wniosek o dofinansowanie podnoszenia kompetencji cyfrowych Wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
W przypadku niniejszego priorytetu należy również pamiętać, że w obszarze kompetencji cyfrowych granica pomiędzy szkoleniami zawodowymi, a tzw. miękkimi nie jest jednoznaczna. Kompetencje cyfrowe obejmują również zagadnienia związane z komunikowaniem się, umiejętnościami korzystania z mediów, umiejętnościami wyszukiwania i korzystania z różnego typu danych w formie elektronicznej czy cyberbezpieczeństwem.
Priorytet 5 Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
Wsparcie w ramach priorytetu mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieni w firmach
z szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej. O przynależności do ww. branży decydować będzie posiadanie jako przeważającego jednego z poniższych kodów PKD:
29.10.B Produkcja samochodów osobowych,
29.10.C Produkcja autobusów,
29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów,
29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep,
29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych,
29.32.Z Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych,
z wyłączeniem motocykli,
45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.
Celem priorytetu jest dofinansowanie specjalistycznych szkoleń technicznych, które pozwolą nabyć nowe kwalifikacje osobom zatrudnionym w branży motoryzacyjnej przy produkcji pojazdów i ich komponentów. Szkolenia te mogą obejmować między innymi obszary dotyczące:
- budowy układów magazynowania energii (akumulatorów) stosowanych w pojazdach elektrycznych;
- budowę instalacji elektrycznej pojazdów niski i zeroemisyjnych, technologie napędów wodorowych,
- uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, urządzeń elektronicznych stosowanych w pojazdach zeroemisyjnych.
Priorytet 6 Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców jak i pracowników). Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.
Priorytet 7 Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców, jak
i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), które odpowiadają na specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający. Szkolenia dla cudzoziemców mogą być finansowane również w ramach innych priorytetów, o ile spełniają oni kryteria w nich określone. Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności:
✓ doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie
w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu / branży;
✓ doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu;
✓ ułatwianie rozwijania i uznawania w Polsce kwalifikacji nabytych w innym kraju;
✓ rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców.
Powyższa lista nie jest katalogiem zamkniętym i każdy pracodawca może określić własną listę potrzeb. Ze szkoleń w ramach tego priorytetu mogą korzystać również pracodawcy
i pracownicy z polskim obywatelstwem o ile wykażą w uzasadnieniu wniosku, że szkolenie to ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia
w przyszłości cudzoziemcami.
Priorytet 8 Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami
i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia przede wszystkim dla właścicieli firm, kadry zarządzającej, menadżerów oraz pracowników realizujących zadania w obszarze zarządzanie i finansów. Priorytet umożliwia wspieranie nabywania umiejętności przedsiębiorców i kadry zarządzającej w zakresie prawidłowej identyfikacji ryzyk towarzyszących danej działalności gospodarczej, umiejętności prawidłowej oceny sytuacji finansowej, trafnej oceny symptomów zwiastujących nadchodzący kryzys finansowy w danej firmie, umiejętności znajdowania konkretnych sposobów i rozwiązań przezwyciężania trudności czy umiejętności budowania długofalowej odporności na kryzysy, aby pomimo trudności firma mogła przetrwać na rynku. Przykładowe tematy szkoleniowe (moduły) programów szkoleniowych z zakresu zarządzania finansami i zapobiegania sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach:
1. Zarządzanie finansami:
Analiza finansowa i interpretacja sprawozdań finansowych.
Planowanie budżetu i kontrola kosztów.
Skuteczne zarządzanie płynnością finansową.
2. Zapobieganie sytuacjom kryzysowym:
Wczesne wykrywanie sygnałów ostrzegawczych.
Ocena ryzyka i strategie jego minimalizacji.
Planowanie awaryjne i scenariusze kryzysowe.
3. Komunikacja w sytuacjach kryzysowych:
Skuteczna komunikacja z interesariuszami w trudnych sytuacjach.
Zarządzanie wizerunkiem firmy podczas kryzysu.
4. Doskonalenie umiejętności przywódczych:
Rozwijanie umiejętności decyzyjnych w warunkach presji.
Motywowanie zespołu w trudnych czasach.
5. Technologie wspierające zarządzanie finansami:
Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i systemów do analizy danych finansowych.
Automatyzacja procesów księgowych i raportowania.
Składając wniosek o dofinansowanie w ramach przedmiotowego priorytetu wnioskodawca
w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności, wiedzy, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie
Dofinansowanie w ramach tego priorytetu może otrzymać każdy pracodawca, który
w przekonywujący sposób uzasadni, że dla prawidłowego działania jego firmy bądź dla jej ratowania niezbędne jest nabycie konkretnych umiejętności.
Środki KFS można przyznać na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy,
na które składają się:
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą;
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych;
- badania lekarskie i/lub psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu;
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
W 2024 roku Pracodawca może ubiegać się o przyznanie środków KFS na jedno szkolenie lub jeden kierunek studiów podyplomowych dla każdego z zatrudnionych pracowników.
Powyższa zasada nie obowiązuje w przypadku zaplanowania kształcenia na zawód deficytowy kierowca samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych lub kierowca autobusu. W takim przypadku pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie kosztów kursów niezbędnych do wykonywania zawodu kierowcy, tj. kursu prawa jazdy kat. C lub E do posiadanego już C oraz kursu kwalifikacji wstępnej lub prawa jazdy kat. D oraz kursu kwalifikacji wstępnej na przewóz osób.
Przy rozpatrywaniu wniosków Starosta uwzględnia:
- zgodności dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodności kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego
z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy; - kosztu usługi kształcenia ustawicznego wskazanego do sfinansowania ze środków KFS
w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku; - posiadania przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadania przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- planów dotyczących dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwości sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
z uwzględnieniem przyznanych limitów środków KFS na finansowanie działań.
Miejsce składania wniosków:
Skrzynka listowa znajdująca się przy drzwiach wejściowych do budynku PUP lub sekretariat Powiatowego Urzędu Pracy w Biłgoraju pok. 101
Sposób rozpatrywania wniosków:
Rozpatrywane będą tylko kompletnie i czytelnie wypełnione wnioski wraz z załącznikami, złożone w dwóch egzemplarzach na obowiązujących drukach w trakcie trwania naboru.
W przypadku braku wymaganych załączników wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia,
o czym Pracodawca zostanie poinformowany na piśmie.
W przypadku, gdy wniosek jest wypełniony oraz ma dołączone wszystkie wymagane załączniki, ale zawiera braki, omyłki lub informacje wymagające doprecyzowania Urząd wyznacza Pracodawcy termin do jego poprawienia ( nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni). W przypadku gdy Pracodawca nie poprawi wniosku we wskazanym terminie, pozostaje on bez rozpatrzenia, o czym Urząd powiadamia Pracodawcę na piśmie.
Kompletnie wypełniony wniosek uwzględniający zasady przyznawania środków wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami zaleca się złożyć co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem szkolenia, studiów podyplomowych lub egzaminu.
Uwagi:
Przyznanie dofinansowania kształcenia ustawicznego ze środków KFS nie jest świadczeniem obligatoryjnym i nie podlega procedurom odwoławczym.
Szczegółowe zasady korzystania ze środków KFS obowiązujące w Powiatowym Urzędzie Pracy w Biłgoraju w roku 2024, wniosek i wymagane załączniki dostępne są na stronie www.bilgoraj.praca.gov.pl w zakładce Urząd - Dokumenty do pobrania.
Szczegółowych informacji na temat przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Biłgoraju udzielają:
- Anna Kopaczewska - specjalista ds. rozwoju zawodowego, tel. 84 685 00 27;
- Teresa Oleszek – pośrednik pracy, tel. 84 685 00 21;
- Anna Trojanowska – pośrednik pracy, tel. 84 685 00 33.