Powiatowy Urząd Pracy w Biłgoraju
z dniem 18 stycznia 2019 roku ogłasza nabór wniosków pracodawców
o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego  na  sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników / pracodawcy według poniższych założeń:
 
Czas trwania naboru:
 
18.01.2019r. – 08.02.2019r.
 
 
 
 
 
Priorytety Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wydatkowania limitu głównego w 2019r.:
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie zawodach deficytowych;
Zawody deficytowe będą identyfikowane na podstawie Barometru Zawodów 2019 dlapowiatu  biłgorajskiego publikowanego na stronie http://barometrzawodow.pl/ 
W 2019 roku są to:
blacharze i lakiernicy samochodowi, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, piekarze, pielęgniarki i położne.
Zaproponowane szkolenia muszą bezpośrednio odnosić się do specyfiki wykonywanej pracy i zajmowanego stanowiska.
 
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają świadectwa dojrzałości;
(obowiązek udokumentowania braku posiadania egzaminu maturalnego przez pracownika leży po stronie pracodawcy poprzez złożenie stosownego oświadczenia).
 
  1. 3)        wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników pochodzących z grup zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych pochodzących z grup, o których mowa w art. 1 ustawy o spółdzielniach socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej.
(Pracodawca wnioskujący o środki z KFS w ramach tego priorytetu powinien oświadczyć, że będą one przeznaczone na kształcenie ustawiczne pracownika pochodzącego z grup zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym,
o których mowa w słowniku do „zasad wydatkowania środków KFS w 2019r.",
str.  9).
 
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub
o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
(Wykaz prac w szczególnych warunkach / prac o szczególnym charakterze stanowi załącznik nr 1 i 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz.U. z 2018  poz. 1924 z późn. zm.)
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu, nauczycieli kształcenia zawodowego oraz pozostałych nauczycieli, o ile podjęcie kształcenia ustawicznego umożliwi im pozostanie
    w zatrudnieniu;
(Finansowaniu podlegają obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego. W przypadku szkoleń dla pozostałych nauczycieli wnioskodawcą może być zarówno szkoła publiczna jak i niepubliczna. Natomiast przy występowaniu o wsparcie na szkolenia nieobowiązkowe dla nauczycieli należy oświadczyć, że przekwalifikowanie bądź nabycie nowych uprawnień czy umiejętności pozwoli na pozostanie danego nauczyciela w dotychczasowym zawodzie.).
 
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
 
 
 
Środki KFS przeznaczone są na finansowanie działań:
  1. kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub
           za jego zgodą,      
2)  egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających
       nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych, 
3) badania lekarskie i/lub psychologiczne wymagane do podjęcia
       kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
4) ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku
       z podjętym kształceniem.
 
W roku 2019 Pracodawca może ubiegać się o środki KFS będące
w dyspozycji Powiatowego Urzędu Pracy  na jedno szkolenie/jeden kierunek studiów  podyplomowych dla  każdego  z zatrudnionych pracowników.
     Powyższa zasada nie obowiązuje w przypadku zaplanowania kształcenia
na zawód deficytowy
 kierowca samochodów ciężarowych i ciągników  siodłowych.   W takim przypadku Pracodawca może ubiegać się 
o dofinansowanie kosztów kursów niezbędnych do wykonywania zawodu kierowcy, tj. kursu prawa jazdy kat. C  lub E do posiadanego już C oraz kursu kwalifikacji wstępnej. 

 
Przy rozpatrywaniu wniosku Starosta uwzględnia:
  1. Zgodność dofinansowywanych działań  z  ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. Zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. Koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. Posiadanie przez  realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. W przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. Plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. Możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem przyznanych limitów środków KFS na 2019r.
 
 
Miejsce składania wniosków:
 
Sekretariat Powiatowego Urzędu Pracy w Biłgoraju, pok. 101 / ul. Boh. Monte Cassino 38, 23 – 400 Biłgoraj.
 
Sposób rozpatrywania wniosków:
Rozpatrywane będą tylko kompletne i czytelnie wypełnione wnioski wraz ze wszystkimi załącznikami ( dwa egzemplarze), złożone na obowiązujących drukach w trakcie trwania ogłoszonego naboru.
W przypadku braku wymaganych załączników wniosek pozostawia się  bez rozpatrzenia, o czym Pracodawca zostanie poinformowany na piśmie.
W przypadku,  gdy wniosek jest wypełniony oraz ma dołączone wszystkie wymagane załączniki, ale zawiera braki, omyłki lub informacje wymagające doprecyzowania   Urząd wyznacza Pracodawcy termin do jego poprawienia ( nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni).
W przypadku, gdy Pracodawca nie poprawi wniosku we wskazanym terminie, pozostaje on bez rozpatrzenia, o czym Urząd powiadamia Pracodawcę pisemnie.
Kompletnie wypełniony wniosek  uwzględniający zasady przyznawania środków wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami zaleca się złożyć co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem szkolenia, studiów podyplomowych lub egzaminu.
Przyznanie dofinansowania kształcenia ustawicznego ze środków KFS nie jest świadczeniem obligatoryjnym i nie podlega procedurom odwoławczym.
 
Uwagi:
Szczegółowe zasady korzystania ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego obowiązujące w Powiatowym Urzędzie Pracy
w Biłgoraju w roku 2019, wniosek i wymagane załączniki dostępne są
na stronie www.bilgoraj.praca.gov.pl w zakładce Urząd - dokumenty do pobrania.
Informacje można uzyskać również w Centrum Aktywizacji Zawodowej,  stanowisko nr 9 - 10, tel. 84 685 00 27, 84 685 00 30.
 
Autor:  
Beata Grabias
Anna Kopaczewska