Technik analizy i monitoringu środowiska wykonuje, zgodnie z obowiązującymi normami i aktami prawnymi, badania i pomiary na potrzeby monitoringu środowiska
6, służące do identyfikacji i określania stężeń zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska, pozwalające na ocenę jakości oraz zmian różnych komponentów środowiska. Może także oceniać i prognozować stan środowiska, gromadzić, przetwarzać oraz rozpowszechniać wyniki badań i analiz.
Opis pracy
Praca w zawodzie technik analizy i monitoringu środowiska polega między innymi na:
- planowaniu miejsca obserwacji i pobierania próbek do badań,
- określaniu wielkości i liczby pobieranych próbek zgodnie z metodykami referencyjnymi
4 (jeżeli takie zostały określone),
- pobieraniu, zabezpieczaniu, przygotowywaniu i transportowaniu do badań próbki komponentów środowiska
2,
- wykonywaniu badań parametrów fizykochemicznych w miejscu pobierania próbek i/lub prowadzeniu w wyznaczonych miejscach obserwacji,
- wykonywaniu oznaczeń laboratoryjnych parametrów komponentów środowiska z zastosowaniem metod fizycznych, chemicznych oraz biologicznych,
- obsługiwaniu urządzeń pomiarowych, służących do oznaczania zawartości/stężeń zanieczyszczeń oznaczanych w próbkach środowiskowych,
- analizowaniu wyników badań i pomiarów laboratoryjnych,
- analizowaniu, ocenianiu i prognozowaniu trendów zmian parametrów charakteryzujących poszczególne komponenty środowiska,
- monitorowaniu stanu środowiska w zakresie gatunków fauny i flory,
- komunikowaniu wyników przeprowadzonych badań i analiz różnym grupom odbiorców.
Zakres prac wykonywanych przez technika analizy i monitoringu środowiska oraz rodzaj stosowanych przez niego urządzeń pomiarowych uzależniony jest od zatrudniającej go organizacji oraz rodzaju wykonywanych analiz jakościowych i ilościowych oznaczanych parametrów środowiska.
Technik może też służyć pomocą w rozwiązywaniu problemów technologicznych, poprzez analizę wyników badań (pomiarów) wpływu na środowisko, oraz przy opracowywaniu zaleceń ze wskazówkami do minimalizowania zanieczyszczeń w środowisku pracy.
Wytworem pracy technika analizy i monitoringu środowiska są: sprawozdania z przeprowadzonych analiz jakościowych i ilościowych oznaczanych parametrów, wykazy danych z prowadzonego monitoringu, bazy danych, informacje i komunikaty dla organów administracji, jednostek zlecających oraz szerszej opinii publicznej.
Monitoring środowiska może być prowadzony w skali:
- przedsiębiorstwa lub poszczególnych stanowisk pracy (monitoring zakładowy),
- gminy lub powiatu (monitoring lokalny),
- województwa (monitoring regionalny
5),
- kraju (monitoring państwowy),
- w skali międzynarodowej / globalnej.
Technik analizy i monitoringu środowiska wykonując swoje obowiązki współpracuje z:
- pracownikami zatrudniającej go instytucji,
- zleceniodawcami,
- pracownikami laboratoriów.
WAŻNE:
Za opracowywanie programu państwowego monitoringu środowiska jest odpowiedzialny Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Program obejmuje zadania wynikające z ustaw obszaru ochrony środowiska, zobowiązań międzynarodowych Rzeczypospolitej Polskiej oraz różnych potrzeb wynikających z polityki ekologicznej państwa.
Sposoby wykonywania pracy
Technik analizy i monitoringu środowiska wykonuje pracę z wykorzystaniem metod, technik i procedur właściwych dla analizowania i monitorowania środowiska. W szczególności jego działania odnoszą się m.in. do:
- pobierania i przygotowywania do badań reprezentatywnych próbek komponentów środowiska,
-
wykonywania badań charakteryzujących poszczególne komponenty środowiska, w tym:
- pomiary emisji pyłów i gazów do atmosfery lub stężeń substancji szkodliwych w powietrzu,
- pomiary emisji hałasu,
- pomiary promieniowania elektromagnetycznego,
- badania ilości i składu ścieków odprowadzanych do wód i do gleby,
- analizy stanu zanieczyszczenia wód,
- badania warunków gromadzenia i charakterystyki odpadów,
- badania mikrobiologiczne wód i powietrza,
- badania stanu zanieczyszczenia gleb i ziemi,
- analizy ilości i składu chemicznego opadów atmosferycznych,
- wykonywania badań czynników szkodliwych w środowisku pracy,
- prowadzenia monitoringu poszczególnych elementów środowiska przyrodniczego,
- gromadzenia, ewidencjonowania i analizowania wyników badań oraz zaobserwowanych zmian w środowisku,
- identyfikowania i oceniania rodzajów oraz stopnia zmian charakterystycznych/wybranych parametrów komponentów środowiska, na podstawie obowiązujących norm i przepisów prawa,
- identyfikowania obszarów, na których występują przekroczenia standardów jakości środowiska
7,
- opracowywania wyników badań z wykorzystaniem specjalistycznych programów komputerowych,
- sporządzania raportów z badań, dotyczących np. stopnia zanieczyszczenia wód, powietrza i gleby, opracowywania analiz (np. rozkładów zanieczyszczeń, prognoz zmian poziomów zanieczyszczeń) z wykorzystaniem metod statystycznych oraz systemów geograficznej informacji przestrzennej (GIS)
8,
- przygotowywania komunikatów dla organów administracji, różnych grup interesariuszy, zatrudniającej organizacji lub społeczeństwa.
Więcej szczegółowych informacji znajduje się w sekcjach: 3.1. Zadania zawodowe oraz 3.2 i 3.3. Kompetencje zawodowe.
Warunki pracy
Technik analizy i monitoringu środowiska najczęściej pracuje w terenie, przy pobieraniu próbek do badań lub wykonywaniu bezpośrednich pomiarów stanu wybranych komponentów środowiska. Pracuje też w pomieszczeniach biurowych, laboratoriach, a w przypadku wykonywania badań środowiska pracy – w różnych miejscach pracy, np. w halach produkcyjnych.
Praca technika analizy i monitoringu środowiska może wymagać częstych podróży, szczególnie w przypadku zatrudnienia w inspektoratach ochrony środowiska lub w jednostkach inspekcji sanitarnej oraz firmach świadczących usługi w zakresie wykonywania pomiarów emisji zanieczyszczeń, jakości wód i ścieków, pomiarów emisji hałasu, środowiska pracy itd.
Praca w terenie wykonywana np. przy pobieraniu prób, prowadzeniu obserwacji, może odbywać się o każdej porze roku, w różnych warunkach atmosferycznych (deszcz, mróz, upał, wiatr itp.).
Więcej informacji znajduje się w sekcji: 4.1. Możliwości podjęcia pracy w zawodzie.
Wykorzystywane maszyny i narzędzia pracy
Technik analizy i monitoringu środowiska w działalności zawodowej wykorzystuje m.in.:
- wyposażenie (przyrządy, pojemniki) do poboru próbek do badań laboratoryjnych,
- urządzenia stacjonarne, aparaty i narzędzia laboratoryjne do wykonywania badań charakterystycznych parametrów w próbkach wybranych komponentów środowiska,
- urządzenia kontrolno-pomiarowe do analiz terenowych,
- komputer lub urządzenia mobilne z oprogramowaniem umożliwiającym: prowadzenie dokumentacji z wykonywanych badań, analizowanie i archiwizowanie danych, przygotowanie raportów i sprawozdań, zbieranie materiałów niezbędnych do planowania i przygotowania stanowiska pracy, przeglądanie zasobów internetu, wysyłanie i odbieranie poczty elektronicznej, korzystanie z komunikatorów pozwalających na prowadzenie rozmów on-line,
- urządzenia peryferyjne, takie jak drukarka, skaner itp.,
- aparat fotograficzny, urządzenie GPS, które mogą być wykorzystywane np. do dokumentowania miejsc poboru prób lub źródeł emisji zanieczyszczeń.
Organizacja pracy
Technik analizy i monitoringu środowiska może pracować indywidualnie lub zespołowo.
Zwykle jest to praca w systemie jednozmianowym (rzadziej w dwuzmianowym), w stałych godzinach pracy. Jeśli technik analizy i monitoringu środowiska zatrudniony jest w firmie zajmującej się wykonywaniem analiz i badań środowiska, wówczas godziny pracy mogą być uzależnione od organizacji pracy instytucji, dla której realizowane jest dane zlecenie.
Technik analizy i monitoringu środowiska samodzielnie organizuje pracę w trakcie pobierania prób, przeprowadzania pomiarów, wykonywania analiz laboratoryjnych oraz opracowywania wyników.
WAŻNE:
W organizacji pracy technika analizy i monitoringu środowiska szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad BHP oraz zachowywanie wymaganych środków ostrożności, między innymi w związku z pracą z substancjami chemicznymi, pracą w warunkach terenowych – np. przy pobieraniu prób wody i ścieków oraz pomiarów emisji do atmosfery.
Zagrożenia mające wpływ na bezpieczeństwo pracy człowieka
Technik analizy i monitoringu środowiska pracując w terenie (np. przy pobieraniu prób do badań lub wykonywaniu pomiarów stanu jakości i poziomu zanieczyszczenia środowiska), może być narażony miedzy innymi na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz urazy, będące wynikiem poślizgnięć i upadków.
Prowadząc kontrole środowiskowe, technik analizy i monitoringu środowiska może spotkać się ze stresem spowodowanym obcesowym lub wręcz agresywnym zachowaniem osób odpowiedzialnych za badane elementy środowiska.
Pracując w laboratoriach lub halach produkcyjnych technik analizy i monitoringu środowiska narażony jest na zagrożenia charakterystyczne dla danej instytucji – mogą to być np.:
- emisje zanieczyszczeń do atmosfery i na stanowiskach pracy,
- hałas,
- wysokie, niskie lub zmienne temperatury,
- promieniowanie elektromagnetyczne,
- działanie niebezpiecznych substancji chemicznych,
- zagrożenie wybuchem,
- zagrożenie poparzeniem/pożarem,
- odory,
- czynniki biologiczne (bakterie, wirusy, grzyby chorobotwórcze itp.),
- maszyny i urządzenia w ruchu itp.
Typowe czynniki ergonomiczne, psychospołeczne i związane z organizacją pracy technika analizy i monitoringu środowiska to:
- praca wykonywana przez długi czas w wymuszonej pozycji ciała, stojącej lub siedzącej,
- nadmierny wysiłek przy przemieszczaniu sprzętu, opakowań z próbkami przeznaczonymi do badań itp.,
- wykonywanie powtarzalnych czynności ręcznych,
- zmęczenie wzroku podczas wykonywania oznaczeń próbek przy użyciu specjalistycznej aparatury,
- praca pod presją czasu przeznaczonego na wykonanie zadań, np. pomiarów, analiz pobranych lub dostarczonych próbek.
Zagrożenia związane z pracą biurową, przy monitorze komputera, to pogorszenie wzroku, obciążenia kręgosłupa. Z kolei zagrożenia wynikające z konieczności podróżowania to głównie wypadki komunikacyjne.
Wymagania psychofizyczne
Dla pracownika wykonującego zawód technik analizy i monitoringu środowiska ważne są:
w kategorii wymagań fizycznych
- ogólna wydolność fizyczna,
- sprawność układu kostno-stawowego,
- sprawność układu mięśniowego,
- sprawność układu oddechowego,
- sprawność narządu wzroku,
- sprawność narządu słuchu,
- sprawność zmysłu węchu,
- sprawność zmysłu dotyku,
- sprawność narządów równowagi;
w kategorii sprawności sensomotorycznych
- ostrość słuchu,
- ostrość wzroku,
- rozróżnianie barw,
- powonienie,
- czucie dotykowe,
- koordynacja wzrokowo-ruchowa,
- zręczność rąk,
- spostrzegawczość,
- brak lęku przed wysokością;
w kategorii sprawności i zdolności
- podzielność uwagi,
- rozumowanie logiczne,
- dobra pamięć,
- zdolność podejmowania szybkich i trafnych decyzji,
- łatwość wypowiadania się w mowie i w piśmie,
- współdziałanie i współpraca w zespole (grupie),
- uzdolnienia techniczne;
w kategorii cech osobowościowych
- samodzielność,
- samokontrola,
- gotowość do pracy w nieprzyjemnych (różnych) warunkach środowiskowych,
- gotowość przestrzegania reguł, przepisów i standardów,
- niezależność,
- rzetelność,
- dokładność,
- ciekawość poznawcza,
- wytrwałość i cierpliwość,
- bezstronność,
- samodzielność,
- gotowość współdziałania,
- odpowiedzialność proekologiczna,
- gotowość do ustawicznego uczenia się.
Więcej informacji znajduje się w sekcjach: 3.4. Kompetencje społeczne; 3.5. Profil kompetencji kluczowych dla zawodu.
Wymagania zdrowotne
Ze względu na charakter pracy i zakres obowiązków, w zawodzie technik analizy i monitoringu środowiska wymagane są dobry (lub odpowiednio skorygowany) wzrok i słuch, powonienie, umiejętność rozróżniania barw, sprawność kończyn górnych oraz sprawność zmysłu czucia, dotyku.
W zależności od specyfiki instytucji, w której pracuje technik analizy i monitoringu środowiska oraz od zakresu prowadzonych przez niego badań, istotne mogą być również:
- brak przeciwwskazań do prac na wysokościach,
- brak alergii na substancje występujące w danej instytucji i środowisku pracy.
WAŻNE:
O stanie zdrowia i ewentualnych przeciwwskazaniach do wykonywania zawodu orzeka lekarz medycyny pracy.
Więcej informacji znajduje się w sekcji: 4.4. Możliwości zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zawodzie.
Wykształcenie niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie
Do podjęcia pacy w zawodzie technik analizy i monitoringu środowiska preferowane jest wykształcenie minimum średnie techniczne.
Pracodawcy najchętniej zatrudniają absolwentów techników kształcących w zawodach pokrewnych: technik ochrony środowiska lub technik analityk (w tym wypadku konieczne jest uzupełnienie kompetencji z zakresu analizy komponentów środowiska). Efekty kształcenia właściwe dla kwalifikacji wyodrębnionych w tych zawodach stanowią dobrą podstawę do podjęcia pracy jako technik analizy i monitoringu środowiska.
Tytuły zawodowe, kwalifikacje i uprawnienia niezbędne/preferowane do podjęcia pracy w zawodzie
Obecnie (2018 r.) nie ma możliwości uzyskania w edukacji formalnej tytułu zawodowego technik analizy i monitoringu środowiska. Przy zatrudnianiu w tym zawodzie preferowane są przez pracodawców osoby legitymujące się:
- dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe (pełne) w zawodach szkolnych pokrewnych: technik ochrony środowiska lub technik analityk,
- świadectwami potwierdzającymi kwalifikacje wyodrębnione dla zawodu technik ochrony środowiska (cząstkowe): RL.08 Ocena stanu środowiska, RL.09 Planowanie i realizacja zadań związanych z ochroną środowiska,
- świadectwami potwierdzającymi kwalifikacje wyodrębnione dla zawodu technik analityk (cząstkowe): AU.59 Przygotowywanie sprzętu, odczynników chemicznych i próbek do badań analitycznych, AU.60 Wykonywanie badań analitycznych, które należy uzupełnić kompetencjami z zakresu analizy komponentów środowiska.
Wymienione wyżej kwalifikacje potwierdzane są przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.
W podjęciu pracy w zawodzie technik analizy i monitoringu środowiska może być pomocne posiadanie prawa jazdy kategorii B. Praca w tym zawodzie nie wymaga innych, dodatkowych uprawnień.
Więcej informacji znajduje się w sekcji: 4.2. Instytucje oferujące kształcenie, szkolenie i/lub potwierdzanie kompetencji w ramach zawodu.
Możliwości rozwoju zawodowego i awansu
W zawodzie technik analizy i monitoringu środowiska brak jest jednej, ustalonej ścieżki awansu zawodowego. Posiadając kilkuletnie doświadczenie (minimum pięcioletnie), technik analizy i monitoringu środowiska może awansować na stanowisko kierownika działu monitoringu lub kierownika laboratorium ochrony środowiska. Niektóre instytucje, aby mianować na te stanowiska, oprócz doświadczenia zawodowego mogą wymagać uzupełnienia wykształcenia do minimum I stopnia studiów wyższych.
Technik analizy i monitoringu środowiska może rozwijać swoje kompetencje, podejmując różne formy szkoleń, np. z obszaru przepisów prawa dotyczącego ochrony środowiska, czy zarządzania środowiskowego. Pozwala mu to, w połączeniu z doświadczeniem zawodowym, podjąć pracę jako specjalista ochrony środowiska lub jako ekspert/rzeczoznawca ds. czystszej produkcji.
Technik analizy i monitoringu środowiska może rozwijać swoje kompetencje również w toku edukacji formalnej – podejmując studia wyższe na kierunkach dotyczących ochrony środowiska lub pokrewnych (np. jakość i bezpieczeństwo środowiska, inżynieria środowiska, inżynieria ekologiczna, mikrobiologia itp.).
Możliwości potwierdzania kompetencji
Obecnie (2018 r.) w zawodzie technik analizy i monitoringu środowiska nie ma możliwości potwierdzenia kompetencji w toku edukacji formalnej.
Okręgowe Komisje Egzaminacyjne oferują możliwość potwierdzenia kwalifikacji pełnych w pokrewnych zawodach szkolnych (technik ochrony środowiska i technik analityk) oraz kwalifikacji cząstkowych:
- dla zawodu technik ochrony środowiska: RL.08 Ocena stanu środowiska, RL.09 Planowanie i realizacja zadań związanych z ochroną środowiska,
- dla zawodu technik analityk: A.59 Przygotowywanie sprzętu, odczynników chemicznych i próbek do badań analitycznych, A.60 Wykonywanie badań analitycznych.
Aby przystąpić do walidacji kwalifikacji cząstkowej w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej należy:
- kształcić się w technikum w zawodzie, w którym wyodrębniono kwalifikację, lub
- ukończyć kwalifikacyjny kurs zawodowy w zakresie danej kwalifikacji, lub
- ukończyć 8-letnią szkołę podstawową oraz dwa lata kształcić się lub pracować w zawodzie, w którym wyodrębniono daną kwalifikację zgodnie z klasyfikacją zawodów szkolnictwa zawodowego.
Aby w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej przystąpić do walidacji kwalifikacji pełnej, prowadzącej do uzyskania dyplomu w zawodzie, należy:
- ukończyć technikum w danym zawodzie, lub
- posiadać wykształcenie średnie i ukończyć wymagane kwalifikacyjne kursy zawodowe, lub
- posiadać wykształcenie co najmniej średnie i co najmniej dwa lata kształcić się lub pracować w zawodzie, w którym wyodrębniono dane kwalifikacje zgodnie z klasyfikacją zawodów szkolnictwa zawodowego.
Kompetencje zdobywane lub rozwijane w toku edukacji pozaformalnej i uczenia się nieformalnego potwierdzają różnego rodzaju certyfikaty, zaświadczenia uczestnictwa w szkoleniach.
Więcej informacji można uzyskać w Bazie Usług Rozwojowych https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl oraz Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji https://rejestr.kwalifikacje.gov.pl
Osoba zatrudniona w zawodzie technik analizy i monitoringu środowiska może rozszerzać swoje kompetencje zawodowe w zawodach pokrewnych:
Nazwa zawodu pokrewnego
zgodnie z Klasyfikacją zawodów i specjalności
|
Kod zawodu
|
Specjalista ochrony środowiska
|
213303
|
Technik analitykS
|
311103
|
Inspektor ochrony środowiska
|
325504
|
Strażnik ochrony przyrody / środowiska
|
325507
|
Technik ochrony środowiskaS
|
325511
|