Otwarcia konferencji dokonali wspólnie Jarosław Lipiec - Etatowy Członek Zarządu Powiatu oraz Danuta Łagożna - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Biłgoraju.
P. Dyrektor biłgorajskiego PUP poinformowała uczestników Konferencji, że rok bieżący przyniósł wiele zmian w zakresie pracy cudzoziemców na terytorium Polski, w tym głównie w zakresie pracy sezonowej.
- Z uwagi na coraz bardziej widoczny w wielu branżach brak rąk do pracy pracodawcy szukają pracowników poza granicami Polski. W naszym powiecie jest to szczególnie zauważalne w obszarze rolnictwa. Zatrudniane cudzoziemców z krajów trzecich podlega wielu wymogom wynikającym z szeregu przepisów prawnych. Dzisiejsze spotkanie zorganizowane zostało w celu jak najbardziej przejrzystego przedstawienia Państwu wszelkich aspektów związanych z powierzaniem pracy obywatelom innych państw - podkreśliła we wstępnych słowach P. Danuta Łagożna.
Pan Jarosław Lipiec podziękował pracodawcom za przyjęcie zaproszenia i przybycie na spotkanie. - Na terenie powiatu biłgorajskiego funkcjonuje coraz większa ilość gospodarstw rolnych specjalizujących się w różnego typu uprawach. Cały proces produkcji roślinnej wymaga dużych nakładów pracy, a tym samym zapewnienia odpowiedniej ilości pracowników. Wysoki poziom migracji mieszkańców naszego powiatu do prac sezonowych do krajów Unii Europejskiej powoduje konieczność uzupełnienia deficytów w zakresie osób do pracy pracownikami z innych krajów - u nas z uwagi na bliskość granicy głównie obywatelami Ukrainy.
Konferencja obejmowała cykl wykładów, w których omówiono tematy związane z pracą cudzoziemców na terenie Polski, w tym. między innymi: legalizacją pobytu, powierzeniem pracy, terminami ustawowymi, kontrolami, obowiązkami pracodawcy.
Halina Bazan - Kierownik Referatu Usług Rynku Pracy w PUP Biłgoraj przedstawiła uczestnikom Konferencji nowe zadania, które zostały przypisane Starostom, a wykonywane są merytorycznie przez Powiatowe Urzędy Pracy. Szczegółowo omówione zostały obowiązujące obecnie procedury rejestracji oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelom Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy oraz uzyskiwania zezwoleń na pracę sezonową obywateli innych państw. - Od początku bieżącego roku o zezwolenie na pracę sezonową mogą ubiegać się pracodawcy funkcjonujący w ramach rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa oraz prowadzący działalność gospodarczą w zakresie zakwaterowania i usług gastronomicznych. Zezwolenie pozwala na legalne zatrudnienie cudzoziemca na okres 9 miesięcy w trakcie roku kalendarzowego - poinformowała H.Bazan. Na pracodawców został nałożony obowiązek poinformowania urzędu pracy o tym, czy dany cudzoziemiec podjął zatrudnienie czy też nie. Ponadto wraz z oświadczeniem czy wnioskiem o wydanie zezwolenia należy złożyć dodatkowe załączniki, w tym kopię dokumentów potwierdzających tożsamość obcokrajowca, oświadczenia o ukaraniu lub nie za wykroczenia lub czyny określone w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i Kodeksie Karnym i dowód uiszczenia opłaty w wysokości 30 zł.
Major Straży Granicznej z Placówki Straży Granicznej w Lubinie - P. Krystyna Kosak-Burcon streściła zagadnienia związane z przekraczaniem granicy RP przez cudzoziemców i podejmowaniem zatrudnienia przez cudzoziemców posiadających wizę pracowniczą. Przybliżyła uczestnikom spotkania wiedzę dotyczącą dokumentów na podstawie których cudzoziemcy mogą przebywać w Polsce w kontekście możliwości ich zatrudnienia. Wskazywała na konieczność informowania odpowiednich służb o każdej sytuacji cudzoziemca przebywającego u pracodawcy w kontekście kontroli jakie prowadzi Straż Graniczna.
P. Leszek Ostasz - Nadinspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie omówił zagadnienia zwiazane z odpowiedzialnością jaka spoczywa na podmiotach powierzających wykonywanie pracy cudzoziemcom. Pracodawcy dowiedzieli się jakie sytuacje powodują, że zatrudnienie cudzoziemca uznaje się za nielegalne i jakie z tego wynikają sankcje prawne. P. Nadinspektor przedstawił również procedurę kontroli dotyczącej legalnego zatrudnienia cudzoziemca, zwracając przy tym uwagę na dotychczas najczęściej popełniane przez pracodawców błędy w tym zakresie. Przedstawił także zagadnienia dotyczące zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i umów cywilnoprawnych.
O zatrudnianiu cudzoziemców i odprowadzaniu związanych z tym składek ZUS mówił P. Tomasz Legieć - Naczelnik Wydziału Składek i Ubezpieczeń. - Polski pracodawca powinien zgłosić cudzoziemca do ZUS, jeśli tylko stwierdzi, że z tytułu zawartej umowy - podlega on ubezpieczeniu społecznemu. Ma na to dokładnie siedem dni od chwili rozpoczęcia umowy. Zgłoszenia powinien dokonać na odpowiednim druku - wyjaśniał T. Legieć. Podmiot zatrudniający w Polsce cudzoziemca powinien rozliczać za niego składki w imiennych raportach miesięcznych, a także w deklaracji rozliczeniowej DRA. Ma również obowiązek odprowadzania składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Omówione zostały również procedury kontroli i kary związane z brakiem przestrzegania przepisów związanych z ubezpieczeniem.
Po zakończeniu wszystkich prelekcji zainteresowani uczestnicy mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji u specjalistów z poszczególnych jednostek.
Szczegółowe informacje w zakresie wprowadzonych zmian w zakresie zatrudniania cudzoziemców można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Biłgoraju, ul. Bohaterów Monte Cassino 38 . Wszelkie informacje wraz z drukami i niezbędnymi załącznikami znajdują się na stronie PUP w Biłgoraju http://bilgoraj.praca.gov.pl/